Duel Čavića i Felpsa - Ko je bio brži?
Najveću pažnju na Olimpijskim igrama oduvek su privlačili kraljica sportova – atletika i plivanje. Pored Juseina Bolta, Jamajčanina koji je istrčao najbrže vreme ikada na 100m, američki plivač Majkl Felps obeležio je Igre u Pekingu, osvojivši 8 zlatnih olimpijskih medalja! Time je srušio rekord svog sunarodnika Marka Špica, kome je pošlo za rukom da u Minhenu 1972. godine osvoji 7 zlatnih medalja. Do prvih 6 zlata, Felps je stigao postavljajuci nove olimpijske rekorde. Na istorijskoj prilici da se izjednači sa legendarnim Špicom, Felpsu je planove mogao da pokvari jedino Milorad Čavić, srpski plivač čija je primarna disciplina bila delfin stil.

U prvoj rundi kvalifikacija na 100m delfin, Čavić i Felps su plivali u istoj grupi. Čavić je stigao prvi sa novim olimpijskim rekordom od 50,76 sekundi. Drugi je bio amerikanac sa sporijim vremenom od 11 stotinki. Plivali su u odvojenim polufinalnim grupama, a Čavić je ponovo imao bolje vreme- 50,92 naspram Majklovih 50,97 sekundi.

U velikom finalu, srpski plivač je krenuo silovito i prvi okrenuo na 50m, ostavivši u tom trenutku Felpsa na više od pola tela zaostatka. Finiš trke je bio uzbudljiv, ostavljajući utisak da je Milorad završio trku na prvom mestu. Međutim, semafor je pokazao da je Felpsovo isplivano vreme od 50,58 sekundi bilo brže od vremena našeg plivača za jedan stoti deo sekunde! Plivački tim Srbije je uložio zvaničan protest, zatraživši da se snimak finiša trke dodatno pregleda. Takmičarska komisija Svetske plivačke federacije je samo potvrdila rezultat koje je objavila Omega, zvanični merač vremena na plivačkim takmičenjima u Pekingu, ujedno i jedan od sponzora Majkla Felpsa. Ova kompanija, kao i Međunarodna plivačka federacija su kasnije potvrdili da je Čavić prvi dodirnuo taster, ali nedovoljnim intenzitetom. Milorad Čavić je osvojenim srebrom doneo Srbiji prvu olimpijsku medalju u njenoj istoriji, a Majkl Felps je osvojio još jednu zlatnu medalju u štafeti i tako oborio rekord Marka Špica.