Na 123. Sednici MOK-a koja je održana u Durbanu 6. Jula 2011. godine, Pjongčang je izabran za domaćina XXIII Zimskih olimpijskih igara ispred Ansija i Minhena.
Ovo je prvi put da je jedan grad na južnoj polovini korejskog poluostrva izabran za organizatora Zimskih olimpijskih igara, dok je Seul bio domaćin Letnjih olimpijskih igara 1988. godine.
Na programu su uvrštene i nove discipline: snoubord „big air“, takmičenje nacionalnih timova, masovni start u brzom klizanju i mešoviti parovi u karlingu.
Na ceremoniji otvaranja zajedno su defilovali sportisti Južne i Severne Koreje pod zastavom ujedinjene Koreje, a njihove sportistkinje su nastupile u istom timu u hokeju na ledu.
Zbog suspenzije Olimpijskog komiteta Rusije, sportistima ove zemlje nije bilo dozvoljeno da se takmiče pod svojom zastavom i grbom. Određenom broju ruskih sportista bilo je dozvoljeno da se takmiče pod olimpijskom zastavom kao Olimpijski sportisti iz Rusije.
Najveći uspeh ostvarila je Norveška sa osvojenih 39 medalja, od čega je 14 zlatnih. Za njima slede Nemačka sa 31 i Kanada sa 29.
Nove heroje Igara predstavlja generacija olimpijaca koji su rođeni na početku 21 veka. Klizačica iz Rusije Alina Zagitova je sa svega petnaest godina postala najmlađa šampionka u Olimpijskoj istoriji. Čehinja Ester Ledecka je prva sportistkinja koja je osvojila dve zlatne medalje u različitim disciplinama na istim Zimskim olimpijskim igrama. Ona je nakon osvojene medalje u alpskom skijanju na pozajmljenim skijama osvojila i zlatnu medalju u paralel veleslalomu u snoubordu.
Velike uspehe zabeležili su Nevena Ignjatović i Marko Vukićević u alpskoj kombinaciji. Nevena je osvojila 14. mesto, a Marko 25. čime su ostavrili najbolje plasmane od kada Srbija nastupa samostalno na Zimskim Olimpijskim igrama.
Zastavu u defileu na svečanom otvaranju Olimpijskih igara nosila je Nevena Ignjatović.
Sportisti koji su učestvovali:
Alpsko skijanje: Marko Stevović, Marko Vukićević, Nevena Ignjatović
Nordijsko skijanje: Damir Rastić